Psikoterapi aslında Nedir? Nasıl bir Süreçtir?

Çoğu kişi için psikologun kapısından girmek bile zorlu bir süreçtir. Çevresinin yönlendirmesi ya da sıkıntılarının yoğunlaşması noktasında, terapistin karşısındaki koltuğa oturduğundaysa beklenti çok farklı olabilir.

“Bu kapıdan içeri problemlerle girdim ve biraz sonra çıkarken çoğu şey çözümlenmiş olacak, mutlu olacağım, psikolog önerilerde bulunacak” vb. düşünceler söz konusu olabilir.

?Oysa terapi uzun soluklu bir süreçtir. Nasıl ki diyetisyene gittiğinizde ertesi gün ya da hafta ideal kilonuza kavuşmuyorsanız; psikoterapide de iyi hissetmeye giden yolda aşılması gereken adımlar olduğu unutulmamalıdır.

?Öncelikle kişinin kendisinin istekli ve kararlı olması çok önemlidir. Başkalarının yönlendirmesiyle gelen kişilerde terapötik ittifak dediğimiz karşılıklı çaba, işbirliği çok daha az olmaktadır.

▫️Ne olur terapide?

?Kişiyi şu anda iyi hissettirmeyen durumların ya da davranışların altındaki nedenlere bakılır, içsel hassasiyetlerine bakım verilir, yeni başa çıkabilme becerileri kazandırılır, olayları, kişileri ve kendini doğru değerlendirme becerisi kazandırılarak geçmişteki işlevsiz tutumlarının ve gerçekdışı değerlendirmelerinin söndürülmesi amaçlanır.

?Dolayısıyla, psikoterapi anlık ya da kısa vadeli değil; kişiye uzun vadeli iyileşme, iyi hissetme ve güçlenme imkanını sağlar. Bu da zaman içinde, kişinin istek ve çabasıyla doğru orantılı bir şekilde gerçekleşir.

?Kendinize inanın, terapistinize, sürece ve bilime güvenin.

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY

 

Bihter Merey